lichna-drama.com Форуми lichna-drama.com
Вестник "Лична драма"

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Малка ли съм за секс?

Създайте нова тема   Напишете отговор    lichna-drama.com Форуми -> ЧЕТИВО ЗА ДЕНЯ
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Administrator
Site Admin

МнениеПуснато на: Пет Дек 14, 2012 12:02 pm    Заглавие: Малка ли съм за секс? Отговорете с цитат

Здравейте, д-р Врабчев! Пише ви една тийнейджърка. Може и да не обърнете внимание на писмото, защото ще ме помислите за малка, само на 15 съм, но аз имам нужда от вашия отговор. С майка не смея да говоря на тази тема, сигурно ще ми се скара. За татко пък дума да не става. От година имам сериозен приятел, доста по-голям от мен - на 42. Казва, че е бил с много жени и знаел всичко за секса, да бъда спокойна с него. Мен не ме е страх да опитам, нищо че съм девствена. Въпросът ми е дали не съм твърде малка за секс? Ако започна сега, на 15, ще се отрази ли лошо на здравето ми?
Силвето

Здравей Силви! В тази рубрика съм отговарял на подобни въпроси, с удоволствие ще го направя и сега. Защо ли? Ами ако се огледаме наоколо, ще видим, че животът тече адски бързо. И не усещаме как вчерашните ни деца днес вече са жени и мъже, въпреки техните 15 или 16 години. Някои веднага ще кажат, че е налице така нареченият феномен акселерация, т. е. по-ранно физическо съзряване на подрастващите. Съответно и половият им живот започва по-рано.
Вероятно имат право, но нека си припомним, мила Силви, че безсмъртните влюбени от Верона -
Ромео и Жулиета са били на твоята възраст
той на 15 г., а тя на 14. Очевидно въпросът: Кога да започна полов живот?, хич не е от вчера. Той е вълнувал, вълнува и ще продължава да вълнува всеки тийнейджър, докато свят светува. Затова при младите винаги ще има колебания, терзания и най-различни отговори.
Някои започват много рано - на 14-15 г., още непораснали, да не кажа, все още деца, други пък доста години след това. Ще напомня само, че великият Гьоте го е сторил след 30-годишна възраст. За сметка на това на 80 години все още е бил добър любовник.
Преди да си зададем въпроса кога да започнем, трябва да си отговорим защо водим полов живот? Страните на монетата са две. Първата - за да продължим себе си чрез нашите деца, внуци и правнуци. А те се зачеват и раждат, защото ние се любим. Другата страна е удоволствието от секса, и то взаимното удоволствие, което си даряваме с любимия човек. Но за да водим полов живот, трябва да сме готови за него, т. е. организмът ни да е достигнал полова зрялост. Тя започва да се оформя през пубертета. Началото му е към 12-13-ата година при момичетата и към 13-14-ата при момчетата. Завършва към 18-19 г. Някои колеги физиолози са категорични, че човек расте и се развива до към 25 г. Ние, сексолозите, обаче сме на мнение, че освен биологичната полова зрялост има още две. Едната е психичната, която се развива и оформя окончателно докъм 18-19-ата година. Тогава се създават критерии за добро и лошо, за позволено и непозволено, за красиво и грозно. И решенията за начина на живот и най-вече дали ще си позволиш да обичаш и да бъдеш обичан, се взимат не от някой друг, а от теб самия. Третата зрялост е социалната, т. е. да умееш
да поемаш отговорност за половия си живот
Защо отговорност ли? Ами защото половото общуване е вид социално общуване, освен удоволствие, то може да има и неприятни последици. Не искам да ви плаша, но се чувствам длъжен да ви ги припомня: нежелана бременност, аборт, ранни бракове, болести, предавани по полов път.
Накратко: При нежеланата бременност и детето е нежелано, защото момчето още не си изкарва хляба само, а разчита на мама и татко. Момичето пък е почти дете - на 15 или 16 години. И как дете ще отглежда дете? Пътищата обикновено са два - или да стане самотна майка, или да остави бебето в дом за сираци. При аборта пък може да има риск, що се отнася до детеродните й способности. За ранните бракове /преди 19-ата година/ хич не ми се говори. А за болестите, предавани по полов път - трипер, сифилис и най-вече СПИН, каквото и да кажа, ще бъде малко. Всичко това се съдържа в понятието отговорност за началото на половия живот. Няма ли я тази отговорност, често чуваме оправданието: "Млада бях, излъгах се..."
Ето защо за нас, сексолозите, началото на половия живот преди 18 г. е ранно начало. Но в живота нещата нерядко се случват по-рано. Тогава най-разумното в случая е т. нар. безопасен секс - полово общуване без самото сношение, с презерватив или за всеки случай антибебе таблетки, но предписани след консултация с лекар.
А сега, Силви, конкретно за теб самата. Никак не ми харесва, че на твоите 15 години не си разговаряла нито веднъж по темата с родителите си, особено с майка си. Откъде другаде, ако не от нея, ще разбереш за тънкостите в сложните любовни взаимоотношения между мъжа и жената? Как ще се научиш да се пазиш от мъжете с полови отклонения, от сексуалното насилие?
Вече имаш сериозен приятел, доста по-голям от теб, и то с опит в секса. Това малко ме тревожи, защото
не знам дали е с почтени намерения към теб
Да не би да иска да се възползва от твоята младост и наивност? Притеснява ме и фактът, че връзката ви е отпреди година, когато ти, Силви, си била едва на 14. Чудя се как така един възрастен мъж ще вземе да се обвърже с момиче, почти дете? Това е подсъдно. Откъдето и да го погледна, си е полово отклонение от негова страна. Нарича се партенофилия, т. е. полово влечение към невръстни девойки, и е разновидност на педофилията. Не, не искам да те плаша и да те разделям с него, но много те моля - помисли малко повече за настоящето и бъдещето си с този мъж. Какво точно ви свързва - любов, обич или просто една привързаност на малкото момиче към зрелия мъж? Има ли взаимност на чувствата? И дали само сексът ще е в основата на връзката ви?
Моето лично мнение е да не бързаш с отговорите на тези въпроси. Обмисли и прецени всичко много внимателно, стани приятелка с майка си, поискай и нейното мнение. Ако мъжът беше с 2-3 години по-голям от теб, обичате се и се желаете, то възможното решение е само едно - безопасен секс. Но защо не си дадеш възможност да съзрееш не само физически и психически, а и социално? Както се казваше в една песен, изпята от чаровния Тодор Колев: "Ти си още малка, но ще порастеш." И тогава вече, Силви, ще разбереш какво точно е любовта между мъжа и жената, които наистина се обичат. Не бързай!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Alissa
Гост

МнениеПуснато на: Чет Окт 30, 2014 2:42 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Според мен няма за какво да се притесняваш и на мен парвият ми пьт беше когато бях на 16 за това споко вече ставам на 21 но нямям никакви проблеми за това не се притеснявай ок
Wink
Върнете се в началото
slunce83

МнениеПуснато на: Нед Ное 02, 2014 9:07 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Този да го съдят за ПЕДОФИЛСТВО!!!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefka 56

Местожителство: Plovdiv

МнениеПуснато на: Пон Ное 03, 2014 9:55 am    Заглавие: Отговорете с цитат

slunce83 написа:
Този да го съдят за ПЕДОФИЛСТВО!!!

И аз съм на мнението на Слънце.
Не би ми направило впечатление ако момичето имаше приятел с до 5г по голям от самата нея- и ние като деца сме се влюбвали в доста по големи от нас.
Но приятеля на 42г какво търси при това дете? Той вместо да я отреже и отрезви главата и иска секс. Това си е чиста педофилия! Shocked
Върнете се в началото
slunce83

МнениеПуснато на: Пет Ное 07, 2014 4:04 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Абсолютно!!! Чудя се това младо и зелено същество, толколкоз ли не може сама да помисли и да осъзнае за какво иде реч....
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefka 56

Местожителство: Plovdiv

МнениеПуснато на: Пет Ное 07, 2014 5:34 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз пък не се чудя на това дете - минала съм този път.
Чудя се на дъртия пергишин! Та това може да бъде негово дете!
Момичето не е виновно -влюбило се е и чувствата му са истински.
Виновен е той с действията си. Та на неговите години може да има и внуци!
Влюбеното дете мисли само за чувствата си ами той? Shocked
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    lichna-drama.com Форуми -> ЧЕТИВО ЗА ДЕНЯ Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети