lichna-drama.com Форуми lichna-drama.com
Вестник "Лична драма"

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Страшна ли е смъртта?
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 25, 26, 27

Създайте нова тема   Напишете отговор    lichna-drama.com Форуми -> Необяснимо
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
tita757

Местожителство: зоопарка

МнениеПуснато на: Пон Апр 20, 2015 12:56 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Никога не съм взимала за "бог да прости"! И много се нервя на циганета по гробищата. Вчера ми извадиха нервите, а това пък от друга страна е много лесно. Пфу, поне 100 минаха да искат. Не си правя майтап. Бяха много, на върволица, с чували на гърба. Едно щях да го трясна с един клон от храст. И пастрока ми ме нерви здраво с това плюскане. Двадесет и две години го гледам и слушам как плюска за "здраве' по гробищата, понеже този клон- евангелизма, е малко.... той е лицемерен и прикрива нездравите си навици под измислени предлози. Аз никога досега не съм му викала, възразявала, крещяла, така съм научена- на уважение. Но този път- егаси и гласът, който извадих. Както споменах- имам много лош гняв....

Кремче, благодаря ти много за дискусията romance kiss

Ален Делон

Последната промяна е направена от tita757 на Пон Апр 20, 2015 10:20 am; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
LeadeR

МнениеПуснато на: Пон Апр 20, 2015 1:06 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз взимам, отначало не взимах, но ми се накараха, че не се връщало, обиждала съм хората и почнах да взимам. Имам една съседка, която дебне кой кога ще умре, за да хукне на погребение, дори дебне да не изпусне, че после имало ядене Twisted Evil Twisted Evil Като я видя да тича, знам, че някой е ритнал камбанката хаха. Инак да речеш да е бедна и да чака на тази храна, а тя се чуди де да си дене парите. Що имот накупи като видя, че банката фалира и се изплаши за тази, в която има вложения.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Камил

МнениеПуснато на: Пон Апр 20, 2015 8:58 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Взимаш и щом никой не те вижда го хвърляш.
Върнете се в началото
LeadeR

МнениеПуснато на: Пон Апр 20, 2015 10:10 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Грехота е да хвърляш хляб при толкова много гладни по света. Ако има на кого, го давам, ако няма, се назорвам и го изяждам на части Smile Доста съм злоядо и капризно, а то целта на раздавките не е да ми се угоди Smile
Върнете се в началото
tita757

Местожителство: зоопарка

МнениеПуснато на: Пон Ное 07, 2016 2:32 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Странните ритуали на смъртта

Пепел при пепелта, пръст при пръста – тази фраза от молитва е позната дори на тези, които никога не са пристъпвали прага на църква

Съзвучна на нея е фразата от книгата „Битие”: „Защото сме прах и в прах ще се превърнем…”

В християнството смъртта заема централно място. Главният й символ – разпятието, е оръдие за изтезание и екзекуция. Християните дори имат специални дни, посветени на смъртта, като Разпети петък и Вси светни. Повечето светци се почитат в деня на своята смърт, а не в деня на раждането си.

Практически във всички култури има ритуали на смъртта, които варират по сложност и в някои случаи са направо ужасяващи. Така например бушмените от пустинята Калахари оставят телата на мъртвите си там, където са починали, и напускат тези места за години. Това коренно се отличава от ритуалите за погребения в съвременната западна култура със скъпите ковчези от орех или махагон.

В много средиземноморски и азиатски култури професионални оплаквани гръмко ридаят над починалите, в някои случаи се използва кремиране или дори отделяне на плътта от костите.

Зороастрийците поставят мъртвите си на върха на специално построени кули, а тибетците практикуват и до днес „небесни погребения”, оставяйки телата на близките си по планинските върхове. Мюсюлманите например се стараят да погребат тялото колкото може по-бързо – в идеалния случай преди следващия залез слънце.

В Индонезия погребенията продължават няколко месеца или години след биологическата смърт на човека. За целта трупът се мумифицира и остава в дома си. Той е облечен, сякаш все още е жив. След известно време го погребват. Дори години след погребението може да бъде ексхумиран, облечен в нови дрехи и отново погребан.

Защо ритуалите на смъртта са така универсални и в същото време толкова различни? Защо се вдига толкова шум около смъртта? В много религиозни традиции се вярва, че причината е, за да се облекчи преходът в задгробния живот.

Според психолози обаче ритуалите на смъртта са измислени от хората, за да потиснат мъката и тревогата си. Изследвания, проведени от учени огХарвардския университет, показват, че ритуалите притъпяват чувството на мъка и скръбта по повод смъртта на любимия човек. Помагат да се понесе тежката загуба, да се контролират емоциите
и да не се чувства човек безпомощен гцзед лицето на смъртта. Установено е, че липсата на погребални ритуали предизвиква продължително усещане на тъга.

Ритуалите служат и за преодоляване на собствените опасения по повод смъртта. Освен това присъствието на множество хора укрепва чувството за сплотеност и помага на човека да се усеща по-уверен.

Има и още една интересна идея, която се среща в трудовете на Зигмунд Фройд, но все още не e достатъчно изучена. Според него погребалните ритуали ни помагат да се справим с чувството на вина, когато се избавяме от трупа. Хората имат нужда от символични обреди, помагащи им да осъзнаят, че мъртвите вече стават обекти, от които можем и трябва да се откажем.

В известен смисъл погребалните ритуали, при които мъртвите не се погребват в продължение на години, по нищо не се отличават от мюсюлманските или християнските традиции, в които труповете се кремират или заравят в земята. Но независимо от цялото разнообразие ритуалите на смъртта служат, за да ни помогнат да не се чувстваме безпомощни пред лицето на мъката и страха.

Ален Делон

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
kamelia78

МнениеПуснато на: Чет Окт 19, 2017 7:18 am    Заглавие: Лична история за преживяване в кома Отговорете с цитат

Лична история за преживяване в кома https://okultno.alle.bg/%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B6%D0%B8%D0%B2%D1%8F%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5-%D0%B2-%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%B0/
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    lichna-drama.com Форуми -> Необяснимо Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 25, 26, 27
Страница 27 от 27

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети